Особливості різних видів бань і саун

Особливості різних видів бань і саун

Відвідування бань та саун досить популярне оздоровче заняття. Здавна у нашій країні зазвичай парились у російській бані, та в останні роки не менш популярними є фінська та турецька сауна.

Різниця між різними типами бань та саун вагома – у одних присутній пар, у інших – ні, температура, вологість та принципи парення суттєво різняться. Разом з тим, різні види бань по-різному впливають на організм – тому одним людям може бути краще у російській бані, іншим – у фінській сауні.

Спробуємо розібратись, у чому ж полягає різниця між різними видами бань та саун.

Пропорції температури та вологості

Температура повітря у лазнях коливається у межах 30º-120º С. Вологість 0-100%. Та у відношенні цих показників один до одного є головне правило – чим більша температура повітря, тим нижча вологість – це зумовлено регулюванням навантаження на організм.

Розглянемо співвідношення цих показників на прикладах:

  • фінська сауна – у цьому виді лазні температура значно вища, ніж у інших – 70º -100º С, а вологість низька – близько 5-10%;
  • бані і саунитурецька сауна (хамам) – відрізняється низькою температурою повітря – 40º – 45º С, та найвищою вологістю – до 100%;
  • російська баня – температура у цій лазні коливається у межах 50º -90º С, а вологість – 20-65%.

Типи конструкцій лазень

Баня російського типу переважно являє собою відокремлену конструкцію з колод хвойних дерев. Найчастіше вона складається із двох приміщень – самої бані та придбанника, який служить роздягальнею та містить піч, яку розтоплюють дровами. Основа печі розташована у самій бані. Обидва приміщення мають вікна для провітрювання.

Фінська сауна може розташовуватись суміжно із іншими приміщеннями, та переважно при будівництві бані враховують важливість присутності трьох кімнат – сауну, придбанник та душову.

Приміщення сауни менших розмірів, ніж російська баня – для швидшого розігріву, а додаткові приміщення – навпаки, більші – час перебування у них повинен бути довшим, ніж у сауні.

Саму сауну облаштовують із порід дерева, які переносять високі температури та не піддаються гниттю. Полиці у сауні розміщують ярусами – переважно трьома.

Турецькому хамаму характерні найбільші розміри головного приміщення – це зумовлено тим, що така сауна передбачає цілий ряд процедур, серед яких масаж та інші СПА-процедури. Сучасний хамам складається із трьох приміщень – парної, роздягальні та кімнати для миття. Лавки у цій бані виконані із мармурових плит чи кераміки. У парильні часто присутня курма – ємність із водою для обмивання тіла безпосередньо у самій бані. Також цьому виду бані характерні постійний підігрів підлоги та лежаків і купольне склепіння даху, завдяки чому конденсат осідає внизу.

Відмінності парильних процедур

Бані та сауни

Рекомендують наступні часові проміжки парильних процедур у банях:

  • російська – один захід повинен тривати не довше 20хв, а їх може бути 2-3, перерва між якими 10хв;
  • фінська – 2-3 заходи по 5-10хв, а перерва між ними повинна тривати близько 40хв;
  • турецька – не обмежує кількість заходів та перебування у парильні, все залежить від самопочуття.

Щодо самих парильних процедур, то російську баню важко уявити без березових віників, які виконують масажну функцію та оздоровчу, адже з листя берези при високих температурах виділяються корисні ефірні олії.

Хамам може містити ряд косметичних процедур, та основними з них є мильний масаж усього тіла, пілінг та різноманітні обгартування.

У фінській сауні ефірні олії капають на розжарене каміння.

Який би вид бані Ви не обрали, головне дотримуватись рекомендацій та прислухатись до свого організму. Початківцям варто починати з короткотривалих процедур та мінімуму заходів. Також слід перевірити, чи немає у Вас протипоказань. Приємного та корисного парення!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *